Sākums arrow Kopšana arrow Zeltainā retrīvera cirpšana un sagatavošana izstādei
Saturs
Sākums
Par retrīveriem
Kopšana
Apmācība
Veselība
Forums
Saites
Bildes
E-mails
English
Vecais lapas variants
Skaitītāji
Top.LV

NutraGold
Zeltainā retrīvera cirpšana un sagatavošana izstādei Drukāt E-pasts

Zeltainā retrīvera cirpšana un sagatavošana izstādei

Apmatojuma kopšana ikdienā
Zeltainā retrīvera apmatojuma kopšana nav sarežģīta, ja to dara regulāri. Vidēji reizi nedēļā suņa spalva ir rūpīgi jāizsukā, bet apmatojuma mainīšanas periodā to vēlams darīt biežāk (tad dzīvoklī vai mājā suņa matu būs mazāk). Suns jāsukā ar suku, kas izņems atmirušos matus, un ar ķemmi, kas izsukās savēlušos matus. Zeltainajam retrīveram visrūpīgāk jāizsaukā apmatojums aiz ausīm un uz astes.

 

Nagu apgriešana
Arī regulāra nagu apgriešana pieder pie suņa ikdienas kopšanas. Nagu griešanai ir nepieciešamas speciālas knaibles, kuras var iegādāties jebkurā zooveikalā. Reizi mēnesī vajadzētu pārbaudīt suņa nagu stāvokli un par garu izaugušos nagus apgriezt. Neaizmirstiet nogriezt arī nagu priekškāju piektajam, augstāk novietotajam pirkstam! Arī tas var izaugt par garu un nolūst, tas sunim ir ļoti sāpīgi. Griežot nagus, knaibles ap nagu ir jāsaspiež vertikāli, nogriežot naga galu, kas ir nolocījies, pāraudzis pāri dzīvnadzim.
Pirmo reizi palūdziet, lai nagu griešanu parāda speciālists vai veterinārārsts. Nagus, apkopjot suni, var nogriezt arī suņa frizieris.

Zeltainais retrīvers un sniegs
Svaigi uzsnidzis, mīksts sniegs ir lielisks zeltainā retrīvera kažoka tīrīšanas līdzeklis. Ja suns nav pārāk netīrs, garo mazgāšanas procedūru vannā var lieliski aizstāt kārtīga izvārtīšanās vai izrīvēšana ar sniegu. Turklāt, salīdzinot ar vannu, par šādu peldi retrīvers būs daudz priecīgāks.
Ziemā ir svarīgi izgriezt apmatojumu uz suņa ķepām, starp pirkstiem. Garākās pastaigās sniegs var saķept garajā apmatojumā starp pirkstiem un veidot ledus bumbiņas, kuras sunim traucē un padara staigāšanu sāpīgu. Tāpēc apmatojums uz ķepām ir jānogriež, turot šķēres līdz ar ķepas spilventiņiem 

Mazgāšana un peldes
Suni var mazgāt pēc vajadzības, ja viņš ir kļuvis netīrs, taču nevajadzētu to darīt pārāk bieži, lai suņa apmatojums neattaukotos.
Suņa mazgāšanai ir jāizmanto speciāls suņu šampūns. Ja Jūsu suns ir alerģisks, izvēlieties šampūnu speciāli alerģiskiem suņiem! Mazgājot suni, ielieciet to vannā un samitriniet visu apmatojumu. Uzmanieties no ūdens iekļūšanas ausīs un acīs, tas sunim var radīt nepatiku pret mazgāšanas procedūru. Tad ieziepējiet suni ar šampūnu un izskalojiet. Ja suns ir ļoti netīrs, mazgāšanu var atkārtot. Pēc mazgāšanas rūpīgi izslaukiet suņa apmatojumu un izsukājiet. Suni var žāvēt ar fēnu (tikai nepūtiet sunim sejā un ausīs!). Ja suns nepanes fēnošanu, tad var ļaut apmatojumam pašam izžūt, vairākas reizes atkārtoti izslaukot un izsukājot to, kā arī sargājot suni no caurvēja un atkārtotas nosmērēšanās.
Veterinārajās aptiekās un zooveikalos ir pieejami arī sausie šampūni, kurus vienkārši ierīvē suņa apmatojumā. Zeltainajiem retrīveriem, kuriem apmatojums ir gandrīz balts, dažreiz ap acīm, kā arī anālajā apvidū apmatojums var nosmērēties, kļūt sarkanīgs. Arī to var notīrīt ar zooveikalos pieejamiem līdzekļiem speciāli apmatojuma baltināšanai.
Tā kā lielākajai daļai zeltaino retrīveru ļoti patīk peldēties, arī pelde ir lieliska iespēja kļūt tīram. Īpaši tīrs suņa apmatojums būs pēc peldes jūrā, turklāt apmatojumu lieliski tīra un ātri žāvē suņa izvārtīšana sausās jūrmalas smiltīs. Vienkārši suni noguldiet un apberiet to ar smiltīm. Tad ļaujiet sunim nopurināties. Smiltis lieliski uzsūc jūras ūdeni un slapjas ir viegli nopurināmas. Atkārtojiet nopurināšanu līdz suns ir sauss. Šādi izmazgāts suns ir tīrs un ar lielisku, mīkstu apmatojumu.

Zeltainā retrīvera sagatavošana izstādei
Ikdienā zeltainā retrīvera apmatojums, ja tas tiek kopts un regulāri sukāts, labi izskatās arī bez cirpšanas. Zeltaino retrīveru cirpšanas galvenais mērķis ir izcelt suņa eksterjera skaistumu, tāpēc suns ir jācērp pirms izstādes. Protams, ja vēlaties, lai jūsu zeltainais retrīvers ir skaisti saposts visu laiku, suni var cirpt vidēji reizi 3 mēnešos.
Gatavojoties izstādei, suni vislabāk vajadzētu cirpt nedēļu pirms izstādes. Suni cērp nemazgātu, mazgāšanu veic pēc cirpšanas. Šeit aprakstīšu zeltainā retrīvera apmatojuma cirpšanu, izmantojot parastās un filieršķēres.
Cirpšanai nepieciešamie piederumi:
Suņu apmatojuma suka, ķemme, parastās šķēres (vidēja lieluma), filējamās šķēres, nagu knaibles
Cirpšanas procedūru uzsāk ar kārtīgu suņa apmatojuma izķemmēšanu. Vispirms to izdara ar suku, tad rūpīgi ar ķemmi.

Ausis (nepieciešams: filieršķēres un parastās šķēres)
Apmatojuma uz ausīm apcirpšanas mērķis ir iegūt gludāku, „kārtīgāku” ausu izskatu un izcelt ausu kontūras.
Tiek retināts apmatojums uz auss, izmantojot filieršķēres. Tiek paceltas garākās un biezākās apmatojuma šķipsnas un, turot šķēres vertikāli, tiek izdarīti vairāki griezieni. Tad apmatojums tiek izķemmēts un nepieciešamības gadījumā griezts vēl, līdz auss virspuse ir gluda  
Ar filieršķērēm jāapstrādā arī mīkstā pavilna aiz ausīm. Tur sunim spalva ir vismīkstākā, kas mēdz savelties kunkuļos. Savēlušos matu izgriešanu vislabāk izdarīt ar filieršķērēm, jo pēc tām nav redzama griešanas līnija. Pirms griešanas jāpaceļ matu šķipsna un, turot šķēres vertikāli, jāgriež un tad jāizķemmē  . Mīksto pavilnu var šādi izretināt diezgan plānu, tādējādi tas atvieglos suņa apmatojuma vēlāko kopšanu.
Pāris griezienus ar filieršķērēm var izdarīt arī pie auss pamatnes. Tiek pacelta auss uz izdarīts veikts grieziens auss pamatnē augošajā apmatojumā. Tādējādi ausis izskatīsies galvai ciešāk klāt novietotas.
Ar parastajām šķērēm ir jāapgriež apmatojums ap ausi, lai izceltu tās kontūras. Tiek pacelta auss un vienmērīgi apkārt ausij apgriezts par ausi garāk izaugušais apmatojums 
Šādi tiek apcirptas abas ausis, rezultātu salīdzinot, lai abas izskatītos iespējami līdzīgākās. Attēlā var redzēt un salīdzināt tikko apcirptu un vēl necirptu ausi.

Kakls (nepieciešams: filieršķēres)

Kakla apmatojuma apcirpšanas mērķis ir atsegt suņa izskatā kaklu (skatoties no sāniem) – lai kakls izskatītos garāks, un krūšu kurvis apjomīgāks.
Suņa kakla apmatojums no sāniem un no priekšas tiek apstrādāts ar filieršķērēm. Šķēres tiek turētas vertikāli un pa šķipsnai tiek retināts apmatojums , ., . Pēc vairāku griezienu izdarīšanas, apmatojums jāizķemmē un tad jāturpina. Kakla apmatojums ir jāizcērp apmēram līdz pleca locītavai, zemāk necērpot, lai krūškurvis paliktu pēc iespējas apjomīgs izskatā. Attēlā ar šķērēm norādīts augstums, līdz kādam izcirpt kakla apmatojumu .
Attēlā var redzēt, ka kreisā puse ir izcirpta . Griezuma līnijas nav redzamas, vienīgi apmatojums ir īsāks un plānāks. Cērpot kakla apmatojumu, vēlams ik pēc pāris griezieniem izķemmēt apmatojumu un, apskatot suni no sāniem izstāžu stājā, novērtēt, cik vēl apmatojums ir jāizgriež.

Kājas (nepieciešams: nagu knaibles un parastās šķēres)
Sunim apmatojums uz kājām tiek cirpts, lai iegūtu „sakoptāku izskatu”, izceltu pēdas formu un pakaļkāju leņķus.
Kāju apkopšanu sāk ar nagu griešanu. Ar nagu knaiblēm, saspiežot vertikāli, tiek nogriezts pāri dzīvnadzim pāraugušais naga gals .
Pēdas
Noguldot suni, ar šķērēm līdz ar pēdu spilventiņiem tiek nogriezts izaugušais apmatojums.  . Pēc ar īkšķi tiek izcelts starp suņa pirkstiem saaugušais garākais apmatojums  Tad ar šķērēm tiek nogriezti garāk izaugušie mati. Ja apmatojums ir biezs, to var retināt, izdarot vienu griezienu ar filieršķērēm .
Tad no virspuses, sunim stāvot, ar šķērēm tiek apgriezts apmatojums apkārt pēdai, izceļot tās formu. Šķēres jātur iespējami tuvu pie pēdas un pie galda virsmas
Priekškājas
Rūpīgi uz sāniem jāizķemmē apmatojums priekškāju aizmugurē . Tad apmatojumu aplīdzina, atstājot to vismaz kādus 5 cm garu

Pakaļkājas
Apmatojums pakaļkāju aizmugurē zem lecamās locītavas rūpīgi jāizķemmē uz aizmuguri. Tad ar šķērēm jānogriež garāk izaugušie mati . Svarīgi apgriezt tikai pāraugušo apmatojumu, lai nepadarītu kājas izskatu tievāku.
Lai atsegtu suņa lecamo locītavu , paceliet garāk izaugušo apmatojumu, kas gulstas uz lecamo locītavu, un apgrieziet to, turot šķēres kā attēlots  . No sāniem pārbaudiet un pielīdziniet. Rūpīgi izķemmējiet suņa „bikses” uz aizmuguri. Tad pielīdziniet to garumu un izskatu no sāniem un aizmugures . Ja neesat pārliecināts, vai nenogriezīsiet apmatojumu par daudz, pakaļkāju apmatojuma apgriešanai var izmantot arī filieršķēres, ar tām apmatojuma apgriešanu sanāk pakāpeniskāka, lēnāka.
Aste (nepieciešams: parastās šķēres)
Vispirms aste ir rūpīgi jāizķemmē, ķemmējot apmatojumu no astes uz leju  . Tad, turot īkšķi uz astes gala, aplīdzina apmatojuma garumu . Astes garumam pēc šķirnes standarta jābūt līdz lecamajai locītavai, bet, ja jūsu suņa aste ir mazliet īsāka, atstājiet apmatojumu garāku, vai otrādi – ja aste ir gara, grieziet apmatojumu tuvu astes galam. Parasti apmatojumu atstāj 1 – 2 cm garāku nekā ir pati aste. . Astes gals izskatās labāk, ovāli aplīdzināts
Tad, rūpīgi vēlreiz apmatojumu noķemmējot uz leju, tiek apgriezta astes apmatojuma kontūra  . Svarīgi nenogriezt apmatojumu daudz, nekādā ziņā to nevajag retināt, astes apmatojumam jāizskatās biezam un apjomīgam. Rezultātā astes apmatojums ir garš, tikai tā mala izskatās „asāka”, astes kontūra ir izteiktāka. Ir vēlams vairākas reizes pārķemmēt apmatojumu un pielabot „izlīdušās” šķipsnas, lai suņa astes apmatojums, arī pirms izstādes izķemmēts izskatītos kā tikko apgriezts.
Zeltainajiem retrīveriem ar izteikti garu apmatojumu, var apgriezt arī apmatojumu uz krūškurvja apakšējās daļas un vēdera, veidojot precīzāku suņa siluetu. Noķemmējiet rūpīgi suņa apmatojumu uz leju un pielīdziniet apmatojumu .
Kad suņa apmatojums apcirpts, nostādiet to izstādes stājā un novērtējiet paveikto. Ja nepieciešams, varat vēl papildināt vai pielabot padarīto. Bet darba rezultāts nu jau noteikti ir redzams! 
Neaizmirstiet paslavēt suni par pacietību! Dariet visu, lai cirpšanas procedūra sunim būtu pēc iespējas vieglāka, lai jūsu suns arī nākošo reizi būtu pierunājams uz cirpšanu!

Kad suns ir nocirpts, viņu pirms izstādes vajadzētu arī izmazgāt. Mazgāšanu vajadzētu veikt 2 – 3 dienas pirms izstādes, jo bieži zeltaino retrīveru apmatojums tikko pēc mazgāšanas ir ļoti mīksts un pūkains un tas var bojāt suņa izskatu izstādē.


Praktiski padomi darbam ar filieršķērēm
Filieršķēres ir paredzētas apmatojuma retināšanai, padarot to īsāku un vienlaikus gludāku. Griezieni jāizdara mazās matu šķipsnās, pēc iespējas tuvāk ādai.
Griežot ar filieršķērēm, tās vienmēr jātur vertikāli (matu augšanas virzienā), lai nebūtu redzama griezuma līnija.
Cirpšanas laikā vēlums pēc katra grieziena saķemmēt apmatojumu, lai redzētu izmaiņas un noteiktu, cik vēl nepieciešams griezt.

Un šādi izskatās šī apraksta fotomodele Skārleta pēc frizēšanas izstādē Daugavpilī 6.02.2005 savā 1 gada dzimšanas dienā.

PS (Uldis)
Ja līdzīgi hendleru konkursam būtu arī zelta retrīveru frizieru konkurss, man liekas ka 1. vietu viennozīmīgi iegūtu Laura Medniece, kam nu jau ir liela pierzde zelta retrīveru frizēšanā un sagatavošanā iztādēm.
Kā sazināties ar Lauru:
Mob. tel.: 9738313
 

 
Nākamais raksts >