Sākums
Saturs
Sākums
Par retrīveriem
Kopšana
Apmācība
Veselība
Forums
Saites
Bildes
E-mails
English
Vecais lapas variants
Piereģistrēties





Aizmirsāt paroli?
Vēl neesat reģistrējies? Reģistrācija
Skaitītāji
Top.LV

NutraGold
Hovanas lēnas augšanas plāns 2002 Drukāt E-pasts
   Ronda Hovan

    Šī plāna mērkis ir palēnināt kucēnu augšanu no dzimšanas līdz 4 mēnešu vecumam. Palēnināta augšana veicina pareizu kaulu un locītavu attīstību. Strauja augšana nepārprotami pastiprina un izraisa ortopēdiskas saslimšanas, piemēram, gūžu un elkoņu displāziju un pansteitis. Ātrāk augoši kucēni biežāk traumē mīkstos audus, rotaļājoties un vingrinoties. Turklāt daži pētījumi liecina, ka smagāki kucēni vēlāk vairāk riskē saslimt ar vēzi.


    Lēnāks augšanas temps nozīmē, ka kucēni būs īsāki un fiziski ne tik attīstīti kā ātrāk augoši kucēni tai pašā vecumā. Taču pieaugušo suņu augums un ķermeņa attīstība nebūs izmainīta, un šie kucēni galu galā īstenos pilnu savu ģenētisko potenciālu. Viņi to panāk, augot lēnām, bet ilgākā laika periodā nekā ātri augošie kucēni. Tas nozīmē, ka viņu augšanas līkne būs pakāpeniskāka un līdzenāka, izvairoties no straujiem, nedabiskiem kāpumiem, kas vērojami daudziem kucēniem.

    Augšanas tempu var ietekmēt kucēna apēstās barības daudzums un veids. Vairums no mums uzskata, ka īpaši izstrādāta, barojoša un kalorijām bagāta “kucēnu” pārtika ir vajadzīga kucēnam. Taču patiesībā šī barība var viņam kaitēt, jo bieži tā ir pretrunā ar dabiskajiem jauno suņu ēšanas ieradumiem un augšanu. Evolūcijas gadu tūkstošos suņi ir izstrādājuši optimālu augšanas tempu, kas ir lēns un vienmērīgs, lai veidotos ideāls ķermenis – smuidrs un muskuļots. (Savvaļas lapsu un vilku mazuļi nav apaļi un sēdoši kamoli!) Vispārējais mīts, ka tukls mazulis ir veselīgs un stiprs, ir pretrunā ar dabu!

    Izstādēm gatavotie kucēni īpaši riskē ar pārēšanos, jo viņu īpašnieki bieži deg nepacietībā, kad viņiem attīstīsies nobriedušu izstāžu suņu kauli, galva, kažoks un stāja. Šajā ziņā pārbarotie kucēni patiesi apsteigs savus vienaudžus šajā ziņā – īslaicīgi. Lai gan šīs atšķirības pilnībā izzūd līdz ar briedumu, potenciālais risks strauji augošo kucēnu veselībai saglabājas.

    Lai efektīvi uzturētu normālu un veselīgu augšanas tempu, kucēnam jābūt diezgan tievam un fiziski attīstītam. Tā kā vairums cilvēku ir pieraduši pie tukliem un pārāk strauji augošiem kucēniem, šie pareizi aprūpētie kucēni var likties neveselīgi daudziem cilvēkiem, ieskaitot veterinārārstus. Turklāt cilvēkiem ir dažādi priekšstati par jēdzienu „tievs”. Tāpēc šajā Plānā ir īpašas instrukcijas attiecībā uz svaru un vingrinājumiem, kas izrādījušās veiksmīgas daudzām zelta retrīveru paaudzēm. Ievērojot šos norādījumus, risks saslimt vienalga saglabāsies, tomēr tas ļaus kucēnam kļūt par veselīgāko suni, cik vien ģenētiski tas ir iespējams.

    Svarīgi ir rūpīgi ievērot šos norādījumus, jo visa liekā barība pirmām kārtām tiek izmantota augšanai. Tas nozīmē, ka kucēns vienkārši ātrāk augs, saņemot lieku barību. Brīdī, kad viņš tiešām izskatīsies resns, viņš jau būs nonācis līdz galējībai un augs pārāk strauji. Iknedēļas svēršana palīdzēs laicīgi labot novirzes no normas.

    Vēlamais svars: no dzimšanas līdz 10 nedēļām
Vecums     Svars     Vecums     Svars    
dzimšana aptuveni 0,5 kg 5 ned. 3 kg
1 nedēļa     1 kg        6 ned.         3,5 kg
2 ned.         1,5 kg     7 ned.         4 kg
3 ned.         2 kg         8 ned.         5 kg
4 ned.         2,5 kg     10 ned.        6 kg

    Regulāri kontrolējiet svaru, sākot no dzimšanas līdz 4 nedēļām, pēc nepieciešamības grozot mainot kucēnus, lai panāktu svara pieaugumu 0,5 kilogrami nedēļā. Nesatraucieties, ja pieaugums ir nedaudz mazāks, jo īpaši lielos metienos. Mēģiniet saglabāt vienādu visu kucēnu izmēru, apmēram 120 gramu intervālā. (Tas ir ārkārtīgi svarīgi, salīdzinot kucēnus metienā, lai izvēlētos potenciālos izstāžu suņus.) Ja svara pieaugums sāk pārsniegt 0,5 kilogramus nedēļā, periodiski atņemiet kucēnu mātei uz vairākām stundām; 2 nedēļu vecumā kucēniem māte var iztrūkt visu nakti nepieciešamības gadījumā.

    4 līdz 5 nedēļu vecumā pārejiet uz kvalitatīvu pieaugušu suņu barību (piem., „Iams Mini Chunks” vai tamlīdzīgu). Neizvēlieties šķiru ar augstu enerģijas devu. Barojiet trīs reizes diena, klāt dodot vienīgi ūdeni; parasti vieglāk ir iebarot labi atmiekšķētu barību. Daudzums būs atkarīgs no aktivitātes līmeņa, tāpēc nav iespējams ieteikt precīzu daudzumu; lai gan tas būs aptuveni ½ bļodiņas dienā uz vienu kucēnu sākumā. (Ne vienai maltītei!) Daudzumu pakāpeniski palielina līdz ¾ bļodiņas dienā uz kucēnu līdz 8. nedēļai. Ļoti bieži nepieciešams barot vairākus kucēnus atsevišķi, jo gadās tādi, kas vienmēr dabūs vairāk par savu porciju (vai mazāk) no vienas barošanas bļodas. Lūdzu ievērojiet, ka barošanā vienmēr ir svarīgāk pareizi kontrolēt atsevišķu kucēnu svara pieaugumu nevis konkrēto barības daudzumu.

    Turpiniet barot kā minēts augstāk, bet 8 nedēļu vecumā pārejiet uz divām maltītēm dienā. Vairs nevajadzētu atmiekšķēt barību, lai gan var vēl saslapināt ar ūdeni. Tāpat kā agrāk, pareizais barības daudzums var mainīties kucēnu atšķirību dēļ. NEPIEVIENOJIET nekādus vitamīnus vai minerālu uztura bagātinātājus, piemēram, C vitamīnu vai kalciju.


Vēlamais svars: 12, 16 & 20 nedēļas

Vecums     Svars
12 ned.     7.5-8 kg
16 ned.     11-12,5 kg
20 ned.     14-15 kg

    Ievērojiet, ka tabulā atzīmētais vēlamais svars pārlec par vairākām nedēļām uzreiz. No 8. līdz 12. nedēļai ieteicamais svara pieaugums ir aptuveni 3 kilogrami. Tas sadalās uz 0,5 līdz 1,75 kilogramiem nedēļā. Neļaujiet kucēnam iegūt visu šo svaru pirmajā nedēļā! Kopējais svara pieaugums nākamajās astoņās nedēļās no 12 līdz 20 nedēļai ir 7 kilogrami vai aptuveni 0,5 – 0,75 kilogrami nedēļā.

    Protams, iespējamas nelielas novirzes no šīm tabulām, neizjaucot Plānu. Taču atcerieties, ka dažreiz tikai daži kilogrami var būt ievērojams procents. Piemēram, 12 nedēļu vecumā vēlamais svars 7,5 kilogrami, un 1,5 kilogramu atšķirība jau būtu 20%. Lai gan 1,5 kilogrami neizklausās daudz, 20% noteikti ir nozīmīgs rādītājs augšanas ātruma regulēšanai.


    Virs 20 nedēļām

    Kad kucēns 20 nedēļu vecumā ir sasniedzis pēdējo kontrolpunktu, viņa augšanas temps būs palēninājies, gatavojoties kritiskākajam attīstības posmam. Šis nav īstais brīdis sākt atbalstīt nedaudz ātrāku augšanas tempu. To, protams, dara palielinot barības daudzumu un blīvumu. (Četru mēnešu vecums ir arī lielisks laiks, lai veiktu profilaktisku gūžu rentgenu, jo kucēniem, kas audzināti pēc Lēnās Augšanas Plāna, ir ļoti liela varbūtība uzrādīt tādus pašus rezultātus kā divu gadu vecumā pēdējā rentgenā.)

    Šajā mirklī pakāpeniski pārejiet uz augstākā labuma pieaugušo barību (piemēram, „Eukanuba Original Premium Performance” vai tamlīdzīgu) un palieliniet daudzumu. Kucēniem vajadzētu sākt izskatīties nedaudz tuklākiem, bet noteikti ne resniem. Labs mīkstu muskuļu tonusa vai liekā svara rādītājs ir paviļāt viņu krustos, kad kucēns skrien. Protams, šiem kucēniem paies zināms, laiks lai pilnībā panāktu pārējos. Var pat izskatīties, ka viņiem trūkst svara, 6-9 mēnešu vecumā sasniedzot Kucēnu Klasi; bet ātri vien svaram vajadzētu būt normas robežās. Un viņu augšana turpināsies, līdz tie sasniegs savu normālo potenciālu.

    Vingrinājumu ieteikumi

    Vingrinājumi ir būtisks Lēnās Augšanas Plāna elements. Aktīvs kucēns var apēst vairāk barības, lai tādējādi dabūtu vairāk barības vielu. Turklāt viņa muskuļu un tauku attiecība būs pareizāka, lai sasniegtu vēlamo lēna augšanas tempa rezultātu. Un spēcīgāki muskuļi pareizi balstīs skeleta sistēmu, kas kopā ar labāku koordināciju palīdzēs viņam izsargāties no traumām.

    Brīvā pastaiga ir piemērots vingrinājums jebkura vecuma suņiem, jo tā ļauj viņiem pašiem izvēlēties soli un slodzes līmeni. Protams, tas ir jādara drošā vidē. Vairums cilvēks, iespējams, to nevarēs darīt regulāri, tāpēc tā varētu būt īpaša nedēļas nogales dāvana. Vēl praktiski pielietojamas ir elastīgās siksnas.

    Pirmā pastaiga ar astoņus nedēļas vecu kucēnu varētu būt apmēram kilometru garumā 4-5 dienas nedēļā. Pievienojiet apmēram 1 kilometru katru otro nedēļu. Ja atpaliekat no grafika, nepārleciet par zaudētajām nedēļām. Atsāciet no tās vietas, kur bijāt palikuši. Ja kavēšanās bijusi ilgstoša, sāciet par vairākām nedēļām atpakaļ un atkal palieliniet slodzi, kā redzams zemāk. Vingrinājumu līmenis 4 kilometri dienā nodrošinās, ka jums ir veselīgs kucēns lieliskā fiziskā formā. Protams, esiet ļoti piesardzīgi ar vingrinājumiem karstā laikā; aukstums reti sagādā problēmas.


8 ned. vecumā = apmēram 1 km, 4-5 reizes nedēļā
10 ned. = 2 km, 4-5 reizes nedēļā
12 ned. = 2,5 km, 4-5 reizes nedēļā
14 ned. = 3 kilometri, 4-5 reizes nedēļā
16 ned. = 3,5 km, 4-5 reizes nedēļā
18 ned. = 4 km, 4-5 reizes nedēļā

    Neskrieniet, nebrauciet ar riteni un tamlīdzīgi kopā ar zelta retrīveru, kurš jaunāks par 4 mēnešiem. Pirms sākt šādus sarežģītākus vingrinājumus, ieteicams iegūt pirmo gūžu novērtējumu. Tikai kucēni, kuru sākotnējais novērtējums ir “labs” vai virs tā, var sākt šādas nopietnas sportiskas nodarbības. Vienmēr palieliniet ātrumu un attālumu ļoti pakāpeniski.

    Šī informācija ir sniegta, lai visiem Zelta Retrīveriem būtu labāk, un to drīkst pavairot tikai visā pilnībā (“Faera Goldens” kontanktinformācijai jābūt pievienotai), lai individuāli dalītos ar pārējiem. Taču jebkura masveida izplatīšana (Internetā vai cietajās kopijās) vai publikācija ir aizliegta bez autores īpašas rakstiskas atļaujas.


po Box 1110 • Bath, OH • 44210
Phone: 330-668-0044 • Fax: 330-668-0055
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret spamu, Jums ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
 
< Iepriekšējais raksts   Nākamais raksts >