Sākums
Saturs
Sākums
Par retrīveriem
Kopšana
Apmācība
Veselība
Forums
Saites
Bildes
E-mails
English
Vecais lapas variants
Piereģistrēties

Aizmirsāt paroli?
Vēl neesat reģistrējies? Reģistrācija
Skaitītāji
Top.LV

NutraGold
Sacensības „Labi audzināts draugs”. Drukāt E-pasts

      Svētdien, 1.oktobrī, Rīgā notika Latvijas Republikas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) 1.starptautiskās sacensības bērniem un jauniešiem ar suņiem „Labi audzināts draugs”. Pasākums tika rīkots Dzelzceļa muzejā, kas šķita ļoti labi piemērots šādu pasākumu organizēšanai. Piecu līdz desmit gadu vecuma grupā bija astoņi dalībnieki un desmit –  grupā no 10 līdz18 gadiem. Sacensību organizatori bija parūpējušies, lai tajās neviens nebūtu zaudētājs. Kopumā gaisotne bija ļoti pozitīva un draudzīga.

      Sacensības bija organizētas maksimāli vienkārši, lai arī bērni – jaunie dalībnieki ar saviem četrkājainiem draugiem – būtu spējīgi veikt uzdevumus: suņa blakus iešanu pie pavadas, sēdēšanu un gulēšanu no kustības, kā arī piesaukšanu, izmantojot motivācijas priekšmetu vai barību. Tādējādi šādi pasākumi veicina gan sunīšu mazo saimnieku izpratni par to, kā pareizi mācīt savu četrkājaino draugu ar pozitīvām metodēm gan arī mazā četrkājainā drauga pozitīvu attieksmi pret savu saimnieku.

       Tiesneši vērtēja to, cik precīzi dalībnieki izpilda komandas, vai suns komandu izpilda no pirmās vai vairākām reizēm, un cik pozitīvs ir abu sacensību dalībnieku savstarpējais kontakts, vai jaunais saimnieks ejot skatās uz savu suni mēģina pastāvīgi būt kontkatā u..c.

      Pēc tiesnešu vienprātīga lēmuma jaunākajā grupā uzvarēja piecus gadus vecā Madara Ozolaa ar savu labradoru Loru. Mazā meitenīte ļoti rūpīgi, precīzi un uzmanīgi gāja pa ringu, liekot sunītim veikt nepieciešamās komandas. Iespējams, viņas draugs juta, cik ļoti mazā saimniece vēlas, lai viss tiek izdarīts, kā viņa vēlējās. 2.vietā pelnīti ierindojās Loreta Boka ar savas ģimenes mīluli zeltaino retrīveru Misteru, kam patlaban ir tikai astoņi mēneši un kas kopā ar saimnieci veica abiem paredzētos uzdevumus, precizitātē varbūt tikai nedaudz atpaliekot no Madaras draudzīgās sadarbības ar savu sunīti.

      Šajā grupā www.goldenretriever.lv piešķīra speciālbalvu springerspaniela Čestera saimnieku ģimenei, kur ar Česteru jaunākajā grupā startēja divas dalībnieces un puika – vecākajā grupā. Visi trīs ierindojās 3.vietā. Viss tika veikts gandrīz nevainojumi – pietrūka pavisam nedaudz, lai Česters būtu 2. vai pat 1.vietā.

      Vecākajā grupā tiesnešiem bija vēl grūtāka izvēle. Precizitātes ziņā uzdevumu nevainojami izpildīja Loretas Bokas vecākā māsa Justīne ar to pašu zeltaino retrīveru Misteru, iegūstot pirmo vietu. Nākamajā vietā palika Monika Zaļeckaite. Zaudētāju nebija, jo ieguvēji bija visi.

      Pēc pasākuma oficiālas daļas sekoja kinologu speciāli gatavoti paraugdemonstrējumi. Dans Ošiņš bērniem radīja, kā suns atrod narkotiskās vielas un apzīmē šo vietu, aktīvi skrāpējot. Tam vienīgais apbalvojums par atradumu bija bumbiņa.

      Latvijas muitas darbinieku kolēģis no Lietuvas Arturs Zaļecks  ar savu dienesta suni Ringo jautros paraugdemonstrējumos bērniem rādīja, kā līdzīgi Harijam Poteram, izmantojot „burvju nūjiņu”, suns tiek „noburts”  un visas komandas ko Arturs saka saprot arī latviešu valodā . Kinologs arī pastāstīja, ka suņa spējas izšķirt dažādas smaržas ir 800 000 reižu lielākas par tām, kādas ir cilvēkiem. To, ka suns ir „deguna” dzīvnieks, varēja redzēt arī citos demonstrējumos.

      Vera Panašina ar savu borderkolliju rādīja, kā suns saprot komandas pēc saimnieka mīmikas, un demonstrēja, kā suns „gana” bumbiņu, jo šī šķirne ir ganu suņi. Springerspaniels Sendija parādīja, kā suns pasīvi apzīmē vietu, kur ir narkotiskās vielas, – apguļas līdzās. Zaiga Kļaviņa ar savu dienesta suni Akiru demonstrēja, kā suns aiztur noziedznieku.

      Apbalvošanas laikā gan sacensību dalībnieki, gan līdzjutēji ar vētrainiem aplausiem pateicās sacensību idejas autoriem – lietuvietim Arturam Zeļcekam un Rīgas muitas kinoloģei Zaigai Kļaviņai. Protams, ne bez VID vadības atbalsta.

      Pēc sacensībām bērniem kopā ar vecākiem tika organizēts brauciens uz lidostu, lai vērotu VID muitas darbinieku un kinologu darbu ikdienā – kā identificē pārvadāšanai neatļautos priekšmetus, aiztur cilvēkus un atrod narkotiskās vielas, kur netņemams muitnieka palīgs ir suns. Tāpat arī tika izstāstīts, kas jāatceras, ja ceļojumā vēlaties ņemt līdzi savu suni vai kaķi . Jebkurš, kurš ieradās uz pasākumu, varēja būt gandarīts gan par savu veikumu kopā ar suni, gan par papildus iegūto informāciju no profesionāliem kinologiem. Vēl jo vairāk tālab, ka atmosfēra bija atraisīta brīva, un katrs pieredzējušiem kinologiem varēja uzdot sev interesējošus jautājumus.

      Bildes no šī jaukā pasākuma varat aplūkot fotogalerijā.
 
< Iepriekšējais raksts   Nākamais raksts >